Materac dzielimy najczęściej na podstawowe wymiary: 90X200, 140X200 i Materac 160X200 oraz 180X200, a także mamy o wiele więcej wymiarów rzadziej występujących. Są to wymiary dla osób dorosłych.

W sypialni dla dwóch osób najlepsze zastosowanie ma materac 160X200. Taka powierzchnia daje dużo przestrzeni, co przyczynia się do komfortowego snu. Jeżeli dwie osoby różnią się od siebie znacznie wagę, to wymaganiu temu sprosta materac kieszeniowy, grubszy lateksowy oraz z pianki wysokoelastycznej. Mają one dobrą sprężystość punktową, dzięki czemu nie trzeba rozdzielać łóżka na dwa wąskie (niesie też to pewien dyskomfort gdy łóżko jest przedzielone w pół). Czasem możemy znaleźć Materac 160X200 z podziałem na strefy twardości. W sklepach jest bardzo często możliwość wypróbowania materaca, są Materace pokazowe gdzie można sprawdzić go przed kupnem.

Jeżeli wybierzemy materac 160X200 warto znać klasyfikację, którą stosuje się ze względu na materiał zastosowany we wnętrzu materaca. Zaczynając od najtańszych materacy, jakimi są boneowe, czyli w środku mają w sobie zespół sprężyn połączonych ze sobą oraz pokryte są cienką gąbką dla komfortu- jest to najmniej wygodna wersja materaca ale i tak zawsze lepiej się sprawdzi niż rozkładana kanapa. Trochę lepiej wyspać się da na materacach kieszeniowych, one też mają sprężyny, tylko że każda z nich stanowi oddzielny punkt nacisku, ponieważ jest wmontowana w kieszonkę. Oznacza to że sprężyna ugina się niezależnie od innych. Można też pokusić się o droższe produkty jakimi są materace lateksowe i z pianki wysokoelastycznej oraz wiele innych które są zazwyczaj połączeniem powyżej wymienionych rodzai. Lateksowy materac jak sama nazwa wskazuje zawiera w sobie materiał syntetyczny i naturalny lateks. Jest bardzo elastyczny ugina się tam gdzie jest siła nacisku ale nie odkształca się trwale. Natomiast pianka wysokoelastyczna jest to materiał opracowany na podstawie badań, który ma równomiernie podpierać kręgosłup. On także dopasowuje się do ciała pod wpływem ciężaru ale za każdym razem wraca do pierwotnego kształtu. Warto wiedzieć, że Materac 160X200 zwłaszcza kupiony z tych ostatnich grup to spora inwestycja ale starczy na długie lata.

Materac trzeba odpowiednio dobrać do wagi. Inny będzie dla dziecka a inny dla osoby dorosłej. Zazwyczaj są trzy klasy twardości materacy, gdzie H2 – oznacza miękki materac, dla lekkiej osoby, a H4 twardy materac dla osoby która przekracza ponad 100 kg.

 

Dodaj komentarz